Anasayfa / Genel / İsrafil Kışla: Artvin Bizim Özelimiz. Yerelde ve yerinde kalkınmayı hedefliyoruz.

İsrafil Kışla: Artvin Bizim Özelimiz. Yerelde ve yerinde kalkınmayı hedefliyoruz.

Cankurtaran Tüneli’nden Kasım Ayı Sonunda Geçiş Sağlanmasını Bekliyoruz

Milletvekili Kışla, Gündemi Katıldığı Programda Değerlendirdi

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Çay Tv’de katıldığı 25.Saat programda gündemi değerlendirdi. Milletvekili Kışla, tarım alanında Artvin genelinde yapılan çalışmalara özellikle değinirken, Artvin’i yerelde ve yerinde kalkındırmayı hedeflediklerini açıkladı. Milletvekili Kışla, Cankurtaran Tüneli’ne ilişkin olarak da açıklamalarda bulunurken, tünelden Kasım ayı sonlarına doğru geçiş verilmesini beklediklerini ifade etti.

Çay Tv 25. Saat programında İbrahim Eksilmez’in sorularını yanıtlayan İsrafil Kışla, Artvin gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili Kışla, Cankurtaran Tüneli’nden ne zaman geçileceğine ilişkin sorulan soruya yanıt verirken, konuyu sıkı takip ettiklerini, tünel inşaat bölgesinde Karayolları Bölge Müdürü ve Müdürlük yetkilileri ile sık sık toplantılar gerçekleştirdiklerini belirterek tünelin biran önce tamamlanması için ortaya çıkan sorunları bizzat yerinde belirleyerek çözümler noktasında çalışmalarda bulunduklarını ifade etti. Tünel inşaatının tamamlanmasının sabırsızlıkla beklendiğinin farkında olduklarını vurgulayan Milletvekili Kışla, Artvin halkını Hopa Dağı’ndaki olumsuzluklardan kurtarmak için de devletin ve yetkili kurumların ellerinden geleni yaptıklarını, tünellerin içerisindeki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, tünelin giriş ve çıkışındaki viyadüklerde şuan çalışmaların sürdüğünün altını çizerek Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerinin kendisine verdiği bilgiye göre Kasım ayı sonlarına doğru tünelden geçişlerin başlamasını beklediklerini söyledi. Milletvekili Kışla, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün tünel inşaatını sıkı şekilde takip ettiğini ifade ederek tünelden geçişlerin Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce Kasım ayı sonlarında verilmesinin hedeflendiğinin kendilerine belirtildiğini ve şuanda inşaatta herhangi bir aksaklığında yaşanmadığını dile getirdi.

İsrail Kışla: Artvin Bizim Özelimiz. Yerelde ve yerinde kalkınmayı hedefliyoruz.

Katıldığı tv programında İbrahim Eksilmez’in sorularını yanıtlayan Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Artvin’in kendileri için özel olduğunu ve yapılan yatırımlarla Artvin’i yerelde ve yerinde kalkındırmayı hedeflediklerini söyledi. Milletvekili Kışla, programın başında yaptığı açıklamalarda; “Artvin bizim özelimiz. Artvin’in geleceği noktasında ne yaparsak az. Çok şeyler yapmamız lazım. Kamudan yatırım almak noktasında bir sıkıntımız yok elhamdülillah. Bunları tek tek sayabiliriz. Bugün itibariyle eski rakamla 23 katrilyonun üzerinde yatırım alan bir il Artvin. İktidar partisinin bir milletvekili olarak ilçelerin bu taleplerini karşılama noktasında bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ha belki biraz zaman uzayabiliyor. İhalesi yapıldıktan sonra da bir seneye bitmese bile iki seneye bitiyor. Ama burada Artvin göç veren illerden biri. Tersine göçü çevirmemiz lazım. Artvin’deki insanların yaşam kalitesini, ekonomik seviyesini belirli bir düzeyde artırmamız lazım ki Artvin’den göç olmasın, tersine göç başlasın. Yani o bakımdan bu noktada bir şeyler yapmamız lazım diye düşündüm.

2017 ve 2018 Yılını Yatırım ve İstihdam Yılı Olarak Kendime Hedef Seçtim

Ve ben kendim 2017 ve 2018 yılını Artvin’de Yatırım ve İstihdam yılı olarak diye kendime bir hedef belirledim. Ve burada çalıştığım konu Artvin’de Kalkınmada lokomotif olacak sektörler neler olabilir. Bunların çalışmasını yaptım. 7 tane sektör belirledim. Artvin’de yerelde kalkınmada küçük işletmeler de olsa yani orada bir ekonomik canlılığın olması, bir üretimin olması, istihdamın artması, işsizliğin azalması, ihracatın artması tersine göçü başlatır. Hatta dışarıdaki yatırımcıları bile oraya cezbedebilirim. O zaman ben burada Ankara’dan bir şey beklemeden yerelde ve yerinde kalkınmayı kendi dinamiklerimizle nasıl sağlarım. Buna kafa yordum biraz. Ve bu 7 sektörü Artvin’in kalkınmasına katkı sağlayacak 7 tane sektör belirledik. Su Ürünleri, Hayvancılık, Arıcılık, Bitkisel Üretim, Turizm, Orman Ürünleri ve birde sınır ticareti. Elhamdülillah 6 tane çalıştayımızı yaptık. Bir tanesi kaldı sınır ticareti. Onu da Allah nasip ederse Nihat Zeybekçi bakanımızın da katılımıyla bu ayın 28 inde Hopa’da yapacağız. Böylece planladığımız yılsonuna kadar ki planladığımız 7 tane çalıştayın 7 sini de tamamlamış oluyoruz. Tabi bu çalıştaylar da ne yaptık? Ne yapıyoruz? Bir kere tüm katılımcılarla birlikte çalıştayın başından sonuna kadar katılıyoruz. Protokol konuşması yapıp oradan çekip gitmiyoruz. Çünkü gerçekten önemsiyoruz. Ve iş olsun diye yapmıyoruz. Sadece bir toplantı yapılsın diye yapmıyoruz. İşi ciddi bir şekilde ele alıyoruz. Ve takibini yapıyorum. Bu çalıştaylar da biz 4 tane meseleyi anlamaya çalışıyoruz.

Bu sektörün Artvin’de hali hazırda durumu nedir. Ne kadar üretimimiz var. Bu alanda ne kadar istihdamımız var. İşletmeci sayısı nedir. Ne kadar ihracat var, üretim var. Bu sektörde ne durumdayız. Bunu tespit ediyoruz.

İkincisi bu sektörün yereldeki problemleri nelerdir. Ne problem yaşıyor bu arkadaşlar bu işi yapanlar. Çünkü inanın bir kişi dahi olsa istihdam eden kişiyi takdir etmek lazım, teşekkür etmek lazım. Kendisi külfet olmayıp bir üretim yapan, bir iş yapan bir insana selam durmak lazım. Onun için bir olur beş olur 10 kişiyi çalıştırır. Kendi işini daha da büyütür. İş adamları bizim için önemli.

Üçüncüsü Ankara’dan beklentiler. Hükümetten beklentiler, takıldıkları konular. Bekledikleri teşvikler nelerdir. Veya işte yasal yönetmelikte çektikleri sıkıntılar. Bunu irdeliyoruz.

Dördüncüsü de bu sektörün kalkınması gelişmesi için d aha fizibil yatırımlar nelerdir. Ne yatırımlar yapmak lazım ki bu sektör gelişsin. Dördüncü konuda bu. Bunları bu saydığımız başlıklar altında çalıştay sonlarında bu şekilde rapor haline getirip takibini yapıyoruz. Bu çalıştayların gerçekleşmesinde tabii sayın valimize teşekkür etmek istiyorum. Vali bey Allah razı olsun başından sonuna kadar bizimle beraber çalıştayı takip ediyor. Artvin’deki kamu ve kurum yetkilileri bürokratları diğer taraftan mülki amirleri. Çünkü bazen o kadar küçük bir problemle boğuştuklarını gördük ki üzüldük. Ya bir işi yapan insan şu kadar küçük bir problemi aylardır uğraşmış ve çözememiş. Hemen valimiz ondan haberdar oluyor. Kaymakamımız ondan haberdar oluyor. İlgili il müdürü haberdar oluyor. Ve biz haberdar oluyoruz ve arkadaş bu üreticinin böyle bir sıkıntısı var bunu çözelim diyoruz. O bakımdan bu 6 tane çalıştayımızı bitirdik” şeklinde konuştu.

Çalıştaylarımızı sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştiriyoruz

“Çalıştay yaptığınız sektörlerde örneğin diyelim Arıcılık sektöründe bu sektörden uzmanlar katılıyor mu?” şeklindeki soruya yanıt veren AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, “ Çalıştaylarımıza yereldeki meslek örgütleri katılıyor. Üreticiler katılıyor. Birde bakanlık yetkilileri katılıyor. Her çalıştay ile ilgili genel müdür düzeyinde bakanlıklardan yetkililer katılıyor. Çünkü onlarda bakanlık olarak Artvin’de ki o sektörün hem hali hazır durumunu hem o sektörün problemlerini muhataplarından dinlemiş oluyorlar. Hem de üreticiler bürokrasiden devletten beklentilerini orada dile getirdikleri için burada konuşulanlar not haline getiriliyor, rapor haline getiriliyor. Ve bizde onları bakanlık düzeyinde takip ediyoruz” dedi.

Arıcılık’ı Marka Şehir Yapmak İstiyoruz

“ Yaptığınız bu çalıştaylarda şu ana kadar alınan sonuç nedir şu ana kadar? Mesela arıcılıkla ilgili şu ana kadar aldığınız sonuç nedir? Nereye gelindi” şeklindeki soruya yanıt veren İsrafil Kışla; “ Şimdi tabii bu sektörlerde daha yapacağımız çok işler var. Artvin’deki bu sektörlerin daha ekonomik iyi bir seviyeye daha üst bir seviyeye çıkarabilecek çok işlerimiz var. Yani Arıcılık sektörünü ele alırsak Ana Arı üretiminden tutun, markalaşma, patent, üretim çeşitliliği veya işte organik üretime geçmeye, veya bir bölgenin korunaklı bölge ilan edilmesine kadar hepsi sıralanmıştır. Mesela Arıcılık çalıştayı sonuç raporumuza göre, toplam işletme sayısı ve koloni sayısı hakkında bilgi verelim. Toplam koloni sayısı kaç tanedir? Koloni başına verim 13 kg. Oysa bunu biz kaç kiloya çıkartmamız lazım, potansiyelimiz nedir, 2018 de neyi hedefliyoruz? 2019 da neyi hedefliyoruz? 2020 de neyi hedefliyoruz? Mevcut durumumuzu ortaya koyduktan sonra hedeflerimizi de ortaya koyuyoruz. Ulusal sorunlar mesela İzole bölgelerin yeniden elden geçirilmesi. Ana arı üretimi, sahte bal kaçakçılığının önüne geçilmesi, arı nakillerinde kolaylıklar sağlanması, gezici arıcılığın teşvik edilmesi. Bunun gibi sorunlar ortaya çıkıyor ve biz bunların çözümüne yönelik çalışmaların tespitini yapıp bu çalışmaların takibini yapıyoruz ilgili kurumlar düzeyinde. Arıcılık sektörünün büyümesi için bunları tek tek kayda alıyoruz. İstiyorum ki ben arıcılıkta balın dışında farklı şeyleri de üretelim. Birliklerin sayısını artırmamız lazım. Marka sayısını artırmamız lazım. Şu anda mesela 22 tane marka patenti var. 47 tane organik bal üreticisi var. Kolon sayımız belli bunların hepsini artırmamız lazım. ve bu alanda ciddi de teşvikler var. Sadece Orman bakanlığı bile bu sene toplam 24 köyümüzde 90 aileye her aileye 20’şer adet olmak üzere toplamda 1800 adet arılı kovan dağıtımı yapıldı. Ayrıca bu kişiler yine elektroşoklu çit sistemi dağıtımı yapıldı. Bunların toplam maliyeti 1 milyon 852.560 TL. Yine Borçka Camili ve Şavşat’ta 19 köyde toplam 66 aileye iç ve dış mantolama sistemi ile beraber katı yakıtlı kalorifer sistemi hibe edildi. Bunların da toplam maliyeti 1 milyon 453 bin TL. Yüzde 20’si Hibe kalanı taksitli geri dönüşümlü verilen ORKÖY DESTEKLERİ ise bu yıl Artvin’de yaklaşık 1 milyon 500 Bin TL tutarında. Burada Fenni Arıcılık, Süt Sığırcılığı gibi alanlarda bu desteklemelerden vatandaşlarımız yararlanıyor. Kırsal kalkınmadan bu sene 11. Etap Kırsal Kalkınma’dan toplamda 72 projenin 72’si de kabul edildi. Bu projelerin toplam hibe tutarı 41 Milyon TL. Burada bir milyonluk hibe var, 600 bin liralık hibeler var. Bunların 19’u turizm işletmeciliği alanındadır. Süt işleme tesisi bir milyon hibe almış, konaklama tesisi 750 Bin TL hibe almış, ahır projeleri işte bütün bunlar Artvin’de yerel kalkınmaya destek. Devletimizin destekleri. Bunları Artvinli hemşerilerimiz bilsin, hayvancılıkta, arıcılıkta bir çok destek var. Bugün mesela barajlardan sonra ilimizde oluşan bir sektör. Bugün Borçka’dan Japonya’ya balık ihracatı var. Şimdi bu su ürünleri çalıştayın da ortaya çıktı. Bir milyon doların üzerinde bir ihracat var burada. Demek ki, Artvin’de bir şeyler oluyor. Ama ne çıktı ortaya, şimdi soğuk hava deposu ortaya çıktı. Ne çıktı ortaya balık işleme tesisi bu sektörün büyümesi için bir ihtiyaç olarak ortaya çıktı. Şimdi bu üretici balığını Artvin’den kalkıyor balığını Malatya’ya Antalya’ya götürüyor işletiyor. Oradan vakumluyor. Gidiyor İzmir’den ihracatını yapıyor. Artvin’de bir balık işleme tesisi olsa, şimdi bu çalışmalara başlandı. Böylece bu sektörde ne yatırım yapılması lazım. Mesela biz daha çok Artvin’de orman ürünlerini tomruk olarak satıyoruz. Oysa ne kadar yarı mamül ve mamül hale getirirseniz Artvin’de kalan para o kadar artar. Şu anda 15 milyon TL kalıyorsa yılda yarın 30 milyon TL kalabilir. Niye? Bugün bir fırınlama tesisimiz yok. Bir cips fabrikamız yok. Oysa o odun artıklarını cips olarak üretim satabiliriz. Şimdi mesela Ardanuç’ta Ardanuçlu bir kardeşimiz bir yatırım yapıyor. Odun artıklarından kömür üretimi ve ithal edilen kömürden çok daha kaliteli. Belki de onun fabrikasında 50 kişi 100 kişi çalışacak. Yine turizm alanında birçok yatırım yapılıyor.

Birde bu çalıştaylar da yine şu ortaya çıkıyor. Bizim arazimiz çok fazla geniş değil. Bir Konya değil, bir Kars değil, bir Erzurum gibi değil. Arazimiz kıt. Küçük arazilerde pahalı işler yapmak. Şimdi o bakımdan hangi ürünün getirisi yüksekse onları tercih etmek lazım. Mesela burada merkez köylerde mantar. Kayın mantarı, kütük mantarı, şu anda seraları yapılıyor inanın Orman Bölge Müdürlüğünün yaptığı en asgari hesaplamalarla 100 metre kare yerde yıllık getirisi en asgari olarak 200 bin lirayı buluyor. Bakın tüm masrafları da düşüldükten sonra. İş kur dan işe girmek istiyor birçok kardeşimiz. Ne alıyor birisi iş kurdan işe girse 1500 lira maaş alsa 12 ayda ne yapar 20 bin lira para eline geçmez. Onun için yüzlerce işçi işe girmek için sıraya giriyor. 100 metre karelik yerin varsa bir sera 150 bin lira maliyetin devlet yarısını veriyor. 70 bin liranda varsa serayı yap. 200 bin lira asgari masraflar düştükten sonra yıllık getirisi ama insanımız bilmiyor bunu. Bakın ilimizde merkez köylerde yapanlar var ve pazar sıkıntısı da yok.

100 metre kare serada raf sistemi ile 600 tane kütük konuyor. Her kütük 15 günde bir ürün veriyor. Ayda iki defa. Bir kütük iki kilo le 7 kilo arasında ürün veriyor. 2 kilodan hesaplıyoruz en düşüğünden hesaplıyoruz. Masraflarını da düşüyoruz 200 bin liranın üzerinde getirisi var. hiç Pazar sıkıntısı da yok. Şimdi likapa Hopa’da kardeşlerimiz çaylıklarını bozuyor likapa üretiyor. Hiç satma sıkıntısı yok. Kapıda satsın asgari on liradan. Daha yukarıda rakamlarda var tabii. Çayın on katını getiriyor. Bir dönüm yerde ektiğin likapadan yaklaşık 50 bin lira gelir elde ediyorsun. Biz pahalı işler yapmalıyız. Arazimiz az bizim. Onun için ekilen şeylerden daha ziyade dikilebilen işler yapmalıyız. Bize daha çok uygun olan dikilebilen şeyler.

Yine bir başka zenginliğimiz bizim hiç bilinmeyen belki de Bitkisel Üretim. Artvin’deki bitki flora çeşitliliğini ortaya çıkarma projemiz vardı ve biz bunu üniversitemizi yapmış olduğu çalışmayla ortaya çıkardık. Çoruh üniversitesi bunu yaptı. Ziraat bankası sponsor oldu. 2 yıl sürdü bu çalışma. 2727 çeşit bitki ile Artvin bitki çeşidi ile Türkiye’de en zengin il. Tıbbi aromatik bitkiler, ender bitkiler, endemik bitkiler var Artvin’de. Bu alanında çok zenginiz ancak maalesef bu alanda hiç üretimimiz yok. Tıbbi aromatik bitkiler ihracatında Artvin’in payı sıfır. Neden biz bunu geliştirmeyelim dedik. Ve DOKAP Ardanuç’ta Tıbbi Aromatik Bitkiler Fidanlığını kurdu. Orman Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu bey geldiğinde burada Orman ait olan arazinin tahsisine izin verdi ve biz Ardanuç’ta bu fidanlığı kurduk” ifadelerini kullanarak açıklamalarını tamamladı.

Okuyabileceğiniz Diğer Haber

Milletvekili Kışla Murgul’da Muhtarla Bir Araya Geldi

Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın her yıl düzenli olarak yaptığı ilçelerde ki köy muhtarları ile …